GUS podał najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce

2022-07-01 10:46
Gigantyczna inflacja w maju. Sprawdź dane GUS
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Gigantyczna inflacja w maju. Sprawdź dane GUS

W piątek (1 lipiec) w tak zwanym szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS) ogłosił że inflacja w Polsce czerwcu wyniosła rekordowe 15,6 procent, licząc rok do roku - podał. Ile musimy zapłacić za podstawowe produkty?

Główny Urząd Statystyczny (GUS) ogłosił że inflacja w Polsce czerwcu wyniosła rekordowe 15,6 procent, licząc rok do roku. Chociaż to tylko liczby, odczujemy to w naszych koszykach zakupowych - mówi ekspert ekonomiczny konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Inflacja sama w sobie jest dosyć sztucznym wskaźnikiem, bo przecież nikt z nas nie kupuje sobie co miesiąc nowej pralki czy samochodu, a tak właśnie GUS liczy inflacje. Gdyby jednak przyjąć, że ten poziom inflacji dotyczy każdego Polaka, to 100 zł w maju 2021 roku w tej chwili jest warte około 87 złotych

- tłumaczy.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że w czerwcu br. żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 14,1 proc. rok do roku. Ceny nośników energii wzrosły o 35,3 proc., a paliwa do prywatnych środków transportu o 46,7 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali mniejszego wzrostu cen w czerwcu o 15,5 proc. rdr i wzrostu o 1,4 proc. mdm.