Inwazja azjatyckich biedronek. Jak je odróżnić od Polskich?

2022-07-06 15:48
Inwazja azjatyckiej biedronki! Czy mamy się czego obawiać? Jak pozbyć się nieproszonego gościa?
Autor: pixabay.com

Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga. Obsiadają okna, wchodzą do mieszkań, a co najgorsze - mogą nas pogryźć i spowodować alergię. Jak walczyć z azjatyckimi biedronkami? Jak je rozpoznać?

Biedronki azjatyckie, zwane również arlekinami lub harlekinami, to pochodzący z Azji inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. W ciągu 20 lat rozprzestrzenił się w obydwu Amerykach i Europie. Do Polski przybył po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu i wprowadził niemałe zamieszanie. Od tego czasu inwazyjne biedronki można spotkać w niemal całym kraju. Podczas migracji w poszukiwaniu dogodnych miejsc do przezimowania masowo obsiadają ściany budynków, szczególnie od strony nasłonecznionej. Gromadzą się wtedy licznie w szczelinach okien i drzwi naszych domów, by spędzić tam zimę. Ponadto wchodzą do mieszkań.

Biedronka azjatycka rozprzestrzeniła się nie tylko w Polsce, ale całej Europie obu Amerykach. Od naszej różni się wielkością i kolorem - są żółte, pomarańczowe lub czarne. Mogą mieć kropki lub nie. Wypierają nasze biedronki.

Czy biedronki azjatyckie są groźne dla ludzi?

Jak podaje portal Zielony ogródek, biedronki azjatyckie potrafią ukąsić człowieka. Owady wydzielają wtedy żółtą drażniącą substancję. Wydzielina ta jest wystrzykiwana z tzw. gruczołów obronnych biedronek w przypadku zagrożenia lub przy zgnieceniu chrząszcza. W nielicznych przypadkach stwierdzono reakcje alergiczne.

Najszybszym sposobem pozbycia się tego intruza jest… użycie odkurzacza z papierowym workiem. Po wciągnięciu tych owadów do niego, worek trzeba jak najszybciej wyrzucić. Barierą dla biedronki azjatyckiej może być moskitiera. Skuteczne są też tzw. płytki i lampy owadobójcze.