Jeździsz zbyt wolno samochodem? Uważaj, bo możesz dostać mandat

2022-07-27 11:30
Mandat za JAZDĘ BEZ OKULARÓW? To możliwe! Kwota zwala z nóg
Autor: pixabay.com Mandat za JAZDĘ BEZ OKULARÓW? To możliwe! Kwota zwala z nóg

Choć brzmi to nieco absurdalnie, mandat za zbyt wolną jazdę nie jest jedynie wymysłem kierowców, którzy śpieszą się na drodze. Kierowca powinien jechać z taką prędkością, aby nie utrudniać jazdy innym kierowcom. Niestosując się do powyższego przepisu, kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi.

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Pisząc nieco prościej - nie tylko szybka jazda może być niebezpieczna. Okazuje się, że ukarani mogą zostać również ci kierowcy, którzy po drogach poruszają się zdecydowanie wolniej. Niewątpliwie to brawurowa jazda i nadmierne przekroczenie prędkości stanowią najczęstsze przyczyny kolizji oraz wypadków, jednak kierowca musi mieć na uwadze, że jadąc zbyt wolno, również może utrudniać ruch. 

Jak zaznacza portal mubi.pl, gdy kierowca jedzie zbyt wolno, inni uczestnicy ruchu mogą zostać zmuszeni do gwałtownego hamowania, co stanowi sytuację niebezpieczną. Co więcej, zbyt wolna jazda negatywnie wpływa na płynność ruchu i może powodować zatory na drodze.

Gdy kierowca jedzie zbyt wolno, inni uczestnicy ruchu mogą zostać zmuszeni do gwałtownego hamowania, co stanowi sytuację niebezpieczną. Co więcej, zbyt wolna jazda negatywnie wpływa na płynność ruchu i może powodować zatory na drodze. Według aktualnych przepisów nie ma podanej dokładnej prędkości z jaką kierowca powinien poruszać się po drogach. Obecnie musi on jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem i musi dostosować je do otaczających warunków. Chodzi tu m.in. o rzeźbę terenu, stan i widoczność drogi czy warunki atmosferyczne.

Policja może nas ukarać za to, że jedziemy zbyt wolno i utrudniamy płynność ruchu na drodze. Poruszając się w sposób nieadekwatny do warunków atmosferycznych, samej drogi, Utrudniając płynność ruchu – możemy spodziewać się mandatu. Zgodnie z przepisami w taryfikatorze określono wysokość grzywny za tego typu przewinienie na 50 do 200 zł mandatu. To jednak nie wszystko! Kierujący pojazdem otrzyma również też 2 punkty karne - wylicza beesafe.pl.