Kiedy jest najlepszy czas na grzyby? Eksperci zdradzili datę

2022-09-23 11:48
Gdzie na grzyby?
Autor: pixabay.com Gdzie na grzyby?

Wrzesień pokazał, że to dobry czas na grzyby. W internecie nie brakuje zdjęć wypełnionych koszy i szczęśliwych grzybiarzy. To jednak wcale nie najlepszy czas na leśne spacery. Eksperci podali, kiedy najlepiej szukać grzybów.

Wielu z nas zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na grzybobranie? Kiedy wybrać się do lasu, aby zapełnić swój koszyk i przynieść do domu wiele gatunków grzybów a następnie wykorzystać je w domowej kuchni?

Najlepszym terminem dla grzybiarzy jest połowa lata i jesień, pod warunkiem, że latem nie zabrakło ciepłych deszczów. Wtedy to w naszych lasach pojawia się większość popularnych gatunków m.in. podgrzybki, maślaki, koźlarze i kanie.

Prawdziwy wysyp przed nami. Gdzie jest najwięcej grzybów?

Jak podkreśla Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, jest szansa na grzyby w najbliższych dniach Czekamy na niedzielę, poniedziałek i wtorek, kiedy temperatury podskoczą.

Z moich ostatnich obserwacji wynika, że najwięcej grzybów jest na południowym zachodzie, zachodzie i północy. Najmniej grzybów występuje na ścianie wschodniej. Teraz sytuacja może się zmienić

- komentuje. Jak dodaje, wyższe temperatury prognozowane są od niedzieli do środy, "zatem wyjazd do lasu lepiej zaplanować na drugą połowę przyszłego tygodnia" – podpowiada Radosław Droździoł.