Kolejna podwyżka stóp procentowych. Czy to ostatnia w tym roku?

2022-07-08 8:02
Inflacja w Polsce jest najwyższa od 25 lat! O ile drożej będzie?
Autor: Canva Inflacja w Polsce - drogo

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższyła w czwartek stopę stopę referencyjną do 6,50 proc. z 6 proc. Bank centralny będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji – podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła dziś stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Najważniejsza z nich, tzw. stopa referencyjna, mająca decydujący wpływ na oprocentowanie kredytów, wynosi obecnie 6,5 proc. i jest najwyższa od początku 2003 roku.

Jeżeli mamy kredyt na 300 tys. zł (na 25 lat, marża 2,2 proc., WIBOR 6M), przed podwyżkami w zeszłym roku płaciliśmy ok. 1339 zł. Dziś musimy już płacić 2640 zł

 – mówi w rozmowie z serwisem rp.pl Agnieszka Łuczak, ekspertka kredytowa Lendi.

Ostatnia podwyżka w tym roku?

Czwartkowa podwyżka jest już 10 w obecnym cyklu. Nie ma jednak wśród ekspertów jednomyślności jeżeli chodzi o jej skalę.

Ekonomiści mBanku wskazują, że w świetle nadchodzącej recesji (i spadków cen surowców) wydaje się, że powoli zbliżamy się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Pytaniem otwartym pozostaje moment jego zakończenia. Nie zdziwilibyśmy się, jeśli to właśnie w lipcu RPP dokona ostatniej podwyżki, choć jasnego komunikatu w tej kwestii nie oczekujmy. Mając z tyłu głowy decyzje innych banków w regionie, uważamy, że ruch o 100 pkt. bazowych jest jak najbardziej realny

- napisali w raporcie.