Kolejna podwyżka stóp procentowych? Padły konkrety!

2022-09-08 13:55
Pieniądze do wydania
Autor: pixabay.com

Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,50 do 6,75 procent. Co w najbliższym czasie będzie się działo z ratami kredytów?

Ostatecznie Rada Polityki Pieniężnej oficjalnie przekazała swoją decyzję, na którą czekały miliony Polaków. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. procentowego - poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie. Była to 11. podwyżka stóp procentowych z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku. 

Po środowej podwyżce główna stopa NBP, referencyjna, wynosić będzie 6,75 proc., stopa lombardowa – 7,25 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli 6,80 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

RPP zwróciła uwagę, że "obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki". Uchwała RPP wejdzie w życie w czwartek, 8 września. 

Jarosław Sadowski w rozmowie z RMF FM, wyliczył o ile mogą wzrosnąć raty kredytów po decyzji RPP.   

W praktyce podwyżka raty kredytu może być bardzo różna. To zależy głównie od tego, kiedy taki kredyt został zaciągnięty. Nawet jeżeli kwota jest taka sama - 300 tys. zł początkowo - to jeżeli to jest stosunkowo nowy kredyt to podwyżka będzie dosyć duża - rata wzrośnie o około 50 zł - tłumaczył. 

Jeżeli to będzie kredyt stary, który zbliża się już do końca okresu spłaty, to może być podwyżka o kilka złotych np. o 8 zł w przypadku kredytu z 2006 roku - dodał.