Komisja Europejska przyjęła nowy pakiet sankcji wobec Rosji

2022-07-18 10:41
Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski
Autor: Pixabay.com Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła nowy pakiet sankcji nałożonych na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę. Teraz musi on zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie. Co zakłada?

W pakiecie sankcji znajduje się m.in. zakaz importu rosyjskiego złota, a także wzmocnienie kontroli eksportu technologii podwójnego zastosowania, dostosowując je do ograniczeń wprowadzonych przez kraje G7.

„Brutalna wojna Rosji z Ukrainą trwa nieprzerwanie. Dlatego proponujemy dziś zaostrzenie naszych mocnych unijnych sankcji wobec Kremla, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję”

- powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jak podała KE, sankcje zawierają też przepisy mające na celu zwiększenie pewności prawa przy egzekwowaniu sankcji przez państwa członkowskie. Ponadto dopasowuje ustalenia UE do restrykcji unijnych sojuszników i partnerów, w szczególności do G7. KE podała, że projekt sankcji "w żaden sposób nie dotyczy handlu produktami rolnymi między krajami trzecimi a Rosją".

To już siódmy pakiet ograniczeń na Rosję. Zanim zostanie wprowadzony w życie, musi zostać zaakceptowany przez inne państwa członkowskie. Dotychczasowe ograniczenia uderzały m.in. w rosyjski węgiel i ropę.