Koronawirus w Europie. Część krajów znosi restrykcje, nie będą monitorować zakażeń

2022-02-04 9:25 Róża Perszon
covid, koronawirus
Autor: Pixaby

Obostrzenia COVID w Europie nadal zmieniają się dynamicznie. Czechy zniosły obowiązek okazywania certyfikatów szczepień, Duńczycy też "wracają do normalności", ale na tym nie koniec.

Wydaje się, że wariant omikron koronawirusa, który pozamykał granice w końcu minionego roku, zaczyna ustępować. Kolejne państwa Europy luzują obostrzenia dla turystów i podróżnych. Nowe zasady często ogłaszane są z dnia na dzień, podobnie jak ma to miejsce w Polsce. 

Dania 

Dania formalnie znosi wszystkie obostrzenia cowidowe. Według duńskiego rządu, naród zdał pandemiczny test i teraz "życie może wrócić do normalności". Premier Mette Frederiksen - tłumacząc decyzję o zniesieniu koronawirusowych restrykcji - mówiła, że dzięki wspólnym wysiłkom w kraju udało się "przełamać związek między rosnącą liczbą zakażeń, a liczbą osób poważnie chorych i hospitalizowanych z powodu Covid-19".

Od wtorku 1 lutego w kraju nie obowiązują restrykcje koronawirusowe. Oznacza to, że mieszkańcy Danii będą mieli swobodny dostęp do wszystkich wydarzeń kulturalnych, restauracji i barów - bez noszenia masek i okazywania paszportów covidowych.

Szwecja 

Po Danii kolejny skandynawski kraj znosi restrykcje covidowe. Premier Szwecji Magdalena Andersson podała do wiadomości publicznej, że obostrzenia zostaną zniesione już 9 lutego.

Karin Tegmark Wisell, dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego poinformowała także, że złoży do urzędu wniosek o usunięcie COVID-19 z listy chorób zagrażających społeczeństwu. - Rozprzestrzenianie się koronawirusa utrzymuje się na wysokim poziomie, ale stało się jasne, że pandemia zmieniła charakter. Zakażenie Omikronem powoduje łagodniejsze objawy – wytłumaczyła.

Czechy 

Najwyższy Sąd Administracyjny (NSS) Czech zniósł w środę (2 lutego) obowiązek okazywania certyfikatów szczepień lub przebytej choroby COVID-19 przed wejściem do restauracji, klubów i salonów gier oraz podczas pobytu w hotelach. Decyzja sądu zacznie obowiązywać za 7 dni.

W kraju pozostanie obowiązek noszenia masek ochronnych klasy FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych. Utrzymane zostaną również limity liczby uczestników imprez masowych.

W.Brytania

Brytyjski rząd w ramach planu życia z COVID-19 zamierza najpóźniej do Wielkanocy zaprzestać publikowania codziennych statystyk zakażonych, hospitalizowanych i zmarłych z powodu koronawirusa - podał w środę (2 lutego) dziennik "The i", powołując się na źródło rządowe.

Brytyjski rząd stoi na stanowisku, że nie da się całkowicie wyeliminować COVID-19, zatem trzeba zacząć traktować tę chorobę jak sezonową grypę. Wobec poprawiającej się sytuacją epidemicznej w zeszłym tygodniu w Anglii przestały obowiązywać niemal wszystkie restrykcje covidowe, włącznie z nakazem noszenia maseczek w sklepach i transporcie publicznym.

Resort zdrowia poinformował w czwartek (3 lutego) o 54 477 nowych zakażeniach i śmierci 307 osób chorych na COVID-19 w Polsce. Według dr Pawła Grzesiowskiego, piąta fala pandemii nie będzie ostatnią. Aktualne zasady bezpieczeństwa i obostrzenia panujące w kraju można sprawdzić na tej stronie.