Kraska w "Sednie Sprawy": Nie będzie zamykania wszystkich szkół, choć lokalnie może się to zdarzyć

2021-09-20 10:01
Kraska w Sednie Sprawy: Nie będzie zamykania wszystkich szkół, choć lokalnie może się to zdarzyć
Autor: Sedno Sprawy

Powrót do zdalnej nauki? Nie chcemy dużego zamknięcia, mówi wiceminister zdrowia. Waldemar Kraska zapowiada, że wszystko będzie uzależnione od lokalnej sytuacji. Taką decyzję ma podejmować sanepid na poziomie powiatu. Kiedy ruszą szczepienia trzecią dawką dla seniorów i medyków? Kiedy poznamy nowe kryteria wprowadzania obostrzeń? Posłuchajcie dzisiejszego Sedna Sprawy.

Planowany szczyt zachorowań to koniec października, początek listopada. (...) Te prognozy są długoterminowe i mają dość dużą rozbieżność - mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w programie "Sedno Sprawy" Radia Plus.

Wiceszef resortu zdrowia przekonywał, że ta jesienna fala pandemii będzie inna niż dotychczas, ponieważ ponad 96 procent lekarzy jest zaszczepionych, więc nie będzie problemu z dostępnością do służby zdrowia.

- Jako lekarz jednak mówię: łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego trzeba pamiętać o trzech magicznych słowach: dezynfekcja, dystans, maseczki. To naprawdę jest bardzo ważne. Widać, że ludzie tego już nie przestrzegają, już zapomnieli - mówił Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia był pytany o to jakie kryteria będą brane pod uwagę przez rząd podczas wprowadzania ewentualnych obostrzeń.

- Zapowiedzieliśmy, że na jesieni będzie to inaczej wyglądało niż w poprzednich falach. Chcemy, żeby pod uwagę były brane takie parametry jak ilość osób zaszczepionych w danym powiecie. Na tej podstawie będą wyznaczane strefy żółte i czerwone - odpowiadał Kraska.

- Niepokoi mnie, że coraz więcej osób trafia do szpitali z powodu zakażenia koronawirusem, choć w większości są to osoby niezaszczepione - dodawał wiceminister zdrowia.

Czy wróci nauka zdalna podczas kolejnej fali pandemii?

Podczas rozmowy w Radiu Plus Waldemar Kraska zapowiedział, że zamykanie szkół nie będzie praktykowane dla całej Polski.

- Nie przewidujemy jednakowego postępowania w całym kraju. Będzie to zależało od decyzji sanepidu - mówił Kraska.

Cała rozmowa do obejrzenia i posłuchania poniżej: