królowa Elżbieta II umarła. Kto obejmie po niej tron?

2022-09-09 7:12
Książę Karol
Autor: Wikimedia Commons / Dan Marsh

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat - przekazał Pałac Buckingham. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Kto obejmie po niej tron?

Zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Zasiadała na tronie od 1952 roku. Miała 96 lat. Była najdłużej panującą monarchinią w historii brytyjskiej Korony. Informacja o śmierci Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów sparaliżowała nie tylko Brytyjczyków, ale także ludzi na całym świecie. Królowa zmarła dzisiaj na zamku w Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Wieść o nagłym pogorszeniu się jej zdrowia pojawiła się w mediach w czwartek, 8 września. 

Linia sukcesji w Wielkiej Brytanii. Kto obejmie tron po królowej Elżbiecie?

Zasady dziedziczenia brytyjskiego tronu są ściśle określone dokumentami. M.in. chodzi o deklaracje praw z 1689 roku, czyli Bill of Rights oraz ustawie angielskiej Act od Settlement z 1701 roku. To najważniejsze brytyjskie akty ustrojowe, które znowelizował w 2013 r. dokument Succession to the Crown Act.

Przed wejściem ustawy z 2013 r. zasady dziedziczenia tronu wyglądały tak:

  • dziedziczyć mogą wyłącznie pochodzący ze związków małżeńskich potomkowie księżniczki Palatynatu Zofii,
  • tron przechodzi zgodnie z zasadą primogenitury męskiej, czyli prawo pierwszeństwa w dziedziczeniu przysługujące najstarszemu synowi. Córki dziedziczą dopiero po synach i ich potomkach;
  • wyznanie nieanglikańskie lub poślubienie katolika odsuwa od dziedziczenia.

Pierwszy do przejęcia tronu po Elżbiecie II jest jej najstarszy syn książę Karol. I to on zostanie nowym królem Wielkiej Brytanii. Gdyby zdecydował się on zrzec korony, nowym królem Wielkiej Brytanii byłby jego najstarszy syn książę Wilhelm, znany bardziej jako książę William.