Kryzys na granicy trwa. Ostatniej doby z Polski do Białorusi chciało przedostać się prawie 500 osób

2021-10-06 9:01
Kryzys na granicy trwa. Ostatniej doby z Polski do Białorusi chciało przedostać się prawie 500 osób
Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Straż graniczna podała, że ostatniej doby prawie 500 nielegalnych migrantów chciało przekroczyć granicę polsko-białoruską. Zatrzymano aż 13 osób, które pomagały i organizowały nielegalną migrację.

We wtorek, 5 października na granicy Polski i Białorusi odnotowano 483 próby jej nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 2 obywateli Iraku, pozostałym próbom zapobieżono.  Za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali wczoraj aż 13 osób - poinformowała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Tylko od początku sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. We wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między Białorusią a Polską.

Kryzys migracyjny nie słabnie, dlatego na początku października polskie władze zdecydowały się na wydłużenie wprowadzonego 2 września stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego. Najpierw został on wprowadzony na 30 dni, teraz wiemy, że potrwa jeszcze 60 dni dłużej, czyli do końca listopada.

Sedno Sprawy - Piotr Zgorzelski