Polska wysyła konwój humanitarny na Białoruś. Co zostanie wysłane?

2021-10-05 16:17
Polska wyysła konwój humanitarny na Białoruś
Autor: Twitter/MSZ Polska wyysła konwój humanitarny na Białoruś

Konwój humanitarny na Białoruś wyruszył we wtorek o godzinie 16. W ciężarówkach znajdują się m.in. namioty, łóżka czy koce. Polska jest też gotowa, by wysłać leki czy żywność. Wszystko zależy jednak od decyzji władz białoruskich.

Polska wysyła konwój humanitarny na Białoruś. - Mamy świadomość, że ci ludzie mogą znaleźć się w sytuacji trudnej, w której ich podstawowe problemy nie zawsze są pilnie zaspokojone. MSZ RARS podjęły decyzję, aby udzielić pomocy Republice Białorusi w związku z tą sytuacją - powiedział wiceminister spraw zagranicznych, Marcin Przydacz. 

Sprzęt został spakowany na ciężarówki, które o godzinie 16 wyjechały z centrum magazynowego.- Jesteśmy gotowi do realizacji wszystkich potrzebnych dostaw, by wspierać stronę białoruską w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego - zapewnił prezes RARS Michał Kuczmierowski.

Czytaj także: Straż graniczna odnotowała prawie 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby

Jak poinformował, "wieczorem, około godziny 18-19 powinny dojechać do przejścia w Bobrownikach". - To transport, w którym głównie dostarczamy sprzęt związany ze wsparciem kryzysu imigracyjnego - namioty, łóżka, koce, prześcieradła, rożnego rodzaju środki osobiste, ale też środki ochrony związane z Covid-19 - powiedział.

- Podjęliśmy szereg działań dyplomatycznych i komunikacyjnych w krajach pochodzenia migrantów, mających na celu wskazanie rządom tych państw i społeczeństwom, że mogą paść ofiarą oszustwa lub instrumentalizacji przez agresywną politykę A. Łukaszenki - dodał minister Przydacz i podkreślił, że napływ migrantów na granicę to celowe działanie władz w Mińsku, które poprzez swoją aktywność w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki zachęcają nielegalnych migrantów do tego, aby przyjeżdżali w sposób legalny na terytorium Białorusi.