Straż graniczna odnotowała prawie 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby

2021-10-05 11:04
Straż graniczna odnotowała prawie 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby
Autor: mat.prasowe Zdjęcie poglądowe

Niemal 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowała straż graniczna w poniedziałek, 4 października. Rzeczniczka formacji przekazała, że wszystkie próby zostały udaremnione, a funkcjonariusze zatrzymali 34 Irakijczyków i jednego obywatela Konga.

- Po raz kolejny w ostatnich dniach liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski to ponad pół tysiąca. Wczoraj tj. 04.10 funkcjonariusze SG odnotowali aż 590 takich prób. Zatrzymano 35 nielegalnych imigrantów: 34 ob. Iraku i ob. Konga. Pozostałym próbom zapobieżono - podała Straż Graniczna na Twitterze.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią.

Od 2 września na terenach przygranicznych z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, który kilka dni temu został przedłużony o kolejne 60 dni. A to oznacza, że do końca listopada w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim wciąż będą obowiązywały specjalne zasady. Na teren objęty stanem wyjątkowym nie mogą wjechać m.in. dziennikarze.

Sedno Sprawy - Piotr Zgorzelski