Lato nadchodzi wielkimi krokami! Kiedy przesilenie letnie? Czy to równonoc?

2022-05-24 14:41 Róża Perszon
Wakacje, lato
Autor: pixabay.com

Kalendarzowe lato rozpocznie się we wtorek 21 czerwca, a zakończy dopiero w piątek, 23 września. A co z przesileniem? Czy to równonoc? Wyjaśniamy poniżej.

Przesilenie letnie na półkuli północnej – przesilenie czerwcowe, moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy: Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Przesilenie letnie na półkuli północnej występuje w okolicach 20–21 czerwca. Kiedy dokładnie wypada w 2022 roku?

W tym roku obowiązuje druga z tych dat - 21 czerwca. W 2022 dzień ten przypadnie we wtorek.

Letnie przesilenie 2022 nie jest równonocą. W roku wyróżniamy jedynie dwie równonoce - wiosenną i jesienną. Najbliższa będzie miała zatem miejsce w piątek 23 września.

Pierwszy dzień lata kalendarzowego przypada zawsze 22 czerwca. Wcześniej jednak przypadają letnie przesilenie i Noc Kupały. Noc Kupały to dzień, który znamy z kart historii i literatury. Przypada 21 czerwca. Jak czytamy na  dziendobry.tvn.pl, w tę szczególną noc dawniej wyruszało się na poszukiwania magicznego kwiatu paproci, który miał zakwitać jedynie raz w roku. Według starosłowiańskich legend odnalezienie kwiatu miało gwarantować znalazcy pomyślność, szczęście i zdrowie. Słowianie świętowali też najkrótszą noc w roku poprzez palenie ognisk na brzegach rzek czy jezior. Ogniska symbolizowały bowiem zwycięstwo światła nad ciemnością. Panny z kolei puszczały na wodzie wianki. Jeśli wianek został wyłowiony przez młodego kawalera, panna mogła być pewna, że niedługo wyjdzie za mąż.

Noc Świętojańska przypada natomiast w czwartek 23 czerwca 2022. Obchodzona jest w w wigilię Świętego Jana Chrzciciela. zmroku i trwały przez całą noc. Palono ogniska, przez które skakali mężczyźni, a dziewczęta puszczały na wodę wianki.