Małpia ospa w Polsce. Będą obowiązkowe szczepienia i kwarantanna?

2022-05-30 11:30
tabletki, termometr, choroba, wirus
Autor: stevepb / Pixabay.com

Ponad 400 przypadków małpiej ospy odnotowano jak dotąd w 24 krajach na 5 kontynentach, przy czym najwięcej w krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Eksperci uspokajają choć coraz więcej mówi się o szczepieniach i kwarantannie. Ile w ty prawdy?

Małpia ospa to jedna z chorób odzwierzęcych. Jej nosicielami są przede wszystkim gryzonie i małpy. Endemicznie występuje głównie w Afryce, w pobliżu tropikalnych lasów deszczowych. Jednak coraz częściej zakażone zwierzęta znajdowane są w pobliżu dużych miast.

Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał 27 maja trzy rozporządzenia, które wprowadzają działania prewencyjne związane z ospą małpią. Osoby zakażone ospą małpią lub podejrzane o zakażenie będą podlegały obowiązkowej hospitalizacji.

Rząd zdecydował się na podjęcie trzech konkretnych działań:

  • Pierwsze z rozporządzeń włącza małpia ospę do wykazu chorób zakaźnych.
  • Kolejne wprowadza obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych przez szpitale i przychodnie każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą.
  • Trzecie z rozporządzeń dotyczy obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

Epidemiolodzy podkreślają, że małpia ospa nie niesie za sobą zagrożenia epidemiologicznego takiego jak COVID-19. Choroba nie infekuje bowiem ludzi tak łatwo jak koronawirus. Przed małpią ospą chroni nas także szczepionka na ospę prawdziwą.