Marsz Niepodległości został zatwierdzony jako wydarzenie cykliczne. Tak zdecydował wojewoda

2021-10-25 13:49
Marsz Niepodległości został zatwierdzony jako wydarzenie cykliczne. Tak zdecydował wojewoda
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Zgromadzenie "Marsz Niepodległości" zostało zarejestrowane jako wydarzenie cykliczne przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Dzięki temu 11 listopada marsz może przejść wytyczoną trasą przez ulice Warszawy.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". Taki status zgromadzenie ma mieć przez najbliższe trzy lata. Ta decyzja wojewody oznacza, że nie ma ryzyka iż Marsz Niepodległości 11 listopada miałby się nie odbyć. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że szyki narodowcom pokrzyżuje inne stowarzyszenie, które chciało zarejestrować swoje wydarzenie właśnie 11 listopada na tej samej trasie w Warszawie.

Co to oznacza, że "Marsz Niepodległości" jest wydarzeniem cyklicznym? Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zgodnie z Prawem o zgromadzeniach "wojewoda wydaje decyzję w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń nie później niż na 5 dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzeń, biorąc w szczególności pod uwagę okoliczność wcześniejszego organizowania zgromadzeń przez wnioskodawcę oraz cel cyklicznego organizowania zgromadzeń".

Ponadto - zgodnie z ustawą - jeżeli wojewoda wydał zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie, organ gminy, w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji o zgromadzeniu cyklicznym wydaje decyzję o zakazie tego innego zgromadzenia.

Sedno Sprawy - Robert Winnicki