Straż Graniczna: Ponad 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w ostatnią niedzielę

2021-10-25 11:46
Straż Graniczna: Ponad 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w ostatnią niedzielę
Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Jak podała straż graniczna, tylko w ostatnią niedzielę było ponad 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Był też groźny incydent, podczas którego rannych zostało dwóch polskich żołnierzy.

- Wczoraj w niedzielę 24 października granicę polsko-białoruską usiłowano przekroczyć 508 razy. Funkcjonariusze SG zatrzymali 19 nielegalnych imigrantów: 13 obywateli Syrii, 5 obywateli Iraku i obywatela Palestyny - podała na twitterze Straż Graniczna.

Podano również, że za pomocnictwo zatrzymano 4 cudzoziemców: 2 obywateli Iraku, obywatela Holandii oraz obywatela Niemiec narodowości irackiej.

Od początku października odnotowano już ok 13,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

W ostatni weekend doszło też do dwóch prób siłowego sforsowania granicy Agresywne grupy (ok.60 i 70 osób) rzucały w funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz polskich żołnierzy kamieniami i gałęziami. Dwóch żołnierzy trafiło do szpitala.

Przypomnijmy, że Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Sedno Sprawy - Robert Winnicki