Medycy na Granicy: Dostaną zgodę na wjazd do strefy stanu wyjątkowego?

2021-10-27 17:19
Medycy na Granicy: Dostaną zgodę na wjazd do strefy stanu wyjątkowego?
Autor: Facebook/Medycy na Granicy Medycy na Granicy: Dostaną zgodę na wjazd do strefy stanu wyjątkowego?

Mają ludzi, sprzęt i gotowość do działania - brakuje jednego podpisu. Grupa Medycy na Granicy od ponad dwóch tygodni pomaga migrantom, którym udało się przekroczyć polską granicę. Wciąż jednak nie mają zgody, by wjechać do strefy objętej stanem wyjątkowym, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Odmówił szef MSWiA, odmówiła też Straż Graniczna. Medycy mają nadzieję, że w mediacjach pomoże prymas.

Sedno Sprawy - abp Wojciech Polak

Medycy na Granicy to grupa 42 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z całej Polski. Są gotowi do pomocy na polsko-białoruskiej granicy. Przepisy zakazują im jednak wjazdu do strefy objętej stanem wyjątkowym.

- Nasz ścieżka formalna już się wyczerpała. Wszystkie instytucje, do których pisaliśmy nam odmówiły. Liczymy na to, że może głos Prymasa Polski przekona ministra Kamińskiego do tego, żeby się z nami spotkać i porozmawiać o tym, jak nasza grupa, która ma apolityczny i humanitarny charakter, może wesprzeć służby państwowe w tej dramatycznej sytuacji - mówi lekarz z grupy Medycy na Granicy, Jakub Sieczko.

Czytaj także: Caritas Polska z pomocą dla uchodźców na granicy

- Prymas Polski zaapelował do ministra MSWiA o rozmowę z nami. Zaproponował swoje pośrednictwo w takich rozmowach, a  brak porozumienia między nami a ministrem, a właściwie brak woli rozmawiania z nami, nazwał gorszącym - dodał Sieczko.

W ostatnim tygodniu prymas w ramach wizyty ad limina apostolorum przebywał w Watykanie, gdzie m.in. odbył spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Działania poza strefą

Póki co medycy działają poza strefą stanu wyjątkowego. - Nie możemy wjechać tam, gdzie jesteśmy prawdopodobnie najbardziej potrzebni, dlatego pomagamy jak możemy. Pomagamy poza strefą i tam też jest co robić. Najczęściej jest kilka wezwań dziennie do takich grup. Jeśli poza strefą jest już tak intensywnie, to logiczne jest, że w strefie stanu wyjątkowego musi być dużo gorzej - dodaje.

Czytaj także: Medycy apelują do Prymasa. Chodzi o sytuację na granicy z Białorusią

Medycy na Granicy kończą swoje działania 15 listopada. Wówczas zastąpi ich inna organizacja, która będzie działała na tych samych zasadach.