Medyczny Nobel przyznany za odkrycie receptorów temperatury i dotyku

2021-10-04 14:00
Medyczny Nobel przyznany za odkrycie receptorów temperatury i dotyku
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za 2021 rok powędrowała do duetu naukowców Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana z odkrycie receptorów temperatury i dotyku.

David Julius i Ardem Pataputin otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za rok 2021 rok. Naukowcy nagrodę otrzymali za odkrycie receptorów temperatury i dotyku.

- Dzięki pracom tegorocznych noblistów wiemy, w jaki sposób ciepło, zimno i dotyk mogą inicjować sygnały w naszym układzie nerwowym. Zidentyfikowane kanały jonowe są ważne dla wielu procesów fizjologicznych i stanów chorobowych. Oparte na odkryciach tegorocznych laureatów badania skupiają się na wyjaśnieniu funkcji receptorów w różnych procesach fizjologicznych, co może doprowadzić do opracowywania metod leczenia szeregu stanów chorobowych, w tym przewlekłego bólu - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Jak podaje PAP, Przed odkryciami Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana nie było wiadomo, w jaki sposób temperatura i bodźce mechaniczne są przekształcane w impulsy elektryczne w układzie nerwowym.

David Julius urodził się w 1955 roku w Nowym Jorku w USA. Uzyskał stopień doktora nauk technicznych. w 1984 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i odbył staż na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W 1989 roku został zatrudniony na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, gdzie obecnie jest profesorem.

Ardem Patapoutian urodził się w 1967 roku w Bejrucie w Libanie. W młodości przeniósł się z rozdartego wojną Bejrutu do Los Angeles w USA i uzyskał doktorat w 1996 (California Institute of Technology, Pasadena, USA). Odbył staż na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Od 2000 roku pracujew Scripps Research w La Jolla w Kalifornii, gdzie obecnie jest profesorem. Od 2014 roku jest badaczem Instytutu Medycznego Howarda Hughesa.

Laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (980 tys. euro).

Sedno Sprawy - Łukasz Czernicki