W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Noblowski. Kto ma szansę na nagrody?

2021-10-04 11:51
W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Noblowski. Kto ma szansę na nagrody?
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

W nadchodzącym tygodniu komitety noblowskie w Sztokholmie lub Oslo ogłoszą laureatów nagród Nobla w sześciu dziedzinach. W poniedziałek, 4 października rozpoczął się Tydzień Noblowski, czyli "Nobel Calling".

"Nobel Calling" to tradycja, która nawiązuje do starych czasów, w których przedstawiciele komitetów telefoniczne informują laureatów o przyznaniu im nagrody. Już dzisiaj komitet Instytutu Karolinska przyzna Nagrodę Nobla z medycyny. Medialne przecieki mówią o tym, że największe szanse na nagrodę mają twórcy technologii mRNA, wykorzystywanej przy produkcji szczepionek przeciw Covid-19. Jej wynalazcami są: dr Katalina Kariko, biochemiczka z firmy BioNTech oraz prof. Drew Weissman z Uniwersytetu w Pensylwanii.

Z kolei we wtorek zostanie przyznana nagroda w dziedzinie dziedzinie fizyki, a w środę - z chemii.

Na czwartek, 7 października zaplanowano uroczystość w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie podczas której ujawnione zostanie nazwisko tegorocznego laureata nobla w dziedzinie literatury. W tym roku nie ma wyraźnego faworyta.

W piątek oczy całego świata zostaną skierowane na Oslo, gdzie zostanie przyznana Pokojowa Nagroda Nobla.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także pieniądze. W ubiegłym roku Fundacja Noblowska podwyższyła o 1 mln koron (98 tys. euro) do 10 mln koron (980 tys. euro) wartość nagrody pieniężnej w każdej z sześciu dziedzin.

Sedno Sprawy - Łukasz Czernicki