Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadza dobrowolną zasadniczą służbę wojskową

2021-10-26 14:29
Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadza dobrowolną zasadniczą służbę wojskową
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, 26 października, że w Polsce zostanie wprowadzona dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Zapewnił jednocześnie, że nie ma planów przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.

Minister Mariusz Błaszczak na wtorkowej (26 października) konferencji prasowej zapowiedział wprowadzenie dobrowolnej zasadnicza służby wojskowej przeznaczonej dla ochotników. Zapowiedział również, że rezerwowa służba wojskowa zostanie podzielna na aktywną i pasywną.

- Wprowadzamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To służba wojskowa, która jest przeznaczona dla ochotników, którzy odbędą 28-dniowe szkolenie podstawowe, a potem przez 11 miesięcy odbędą szkolenie specjalistyczne. Ci, którzy przejdą ten kurs, będą mieli prawo przystąpienia do zawodowej służby wojskowej - powiedział szef MON.

Zdaniem ministra takie rozwiązanie zapewni państwu dostęp do wykwalifikowanych rezerwistów, którzy będą mieli także pierwszeństwo w rekrutacji do zawodowej służby wojskowej. Zapowiedział także wliczenie podchorążych do zawodowej służby wojskowej.

Służba wojskowa podzielona na aktywną i pasywną. Co to oznacza?

Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej zapowiedział podzielenie służby wojskowej na pasywną i aktywną. Taki podział w praktyce oznacza, że do pełniących służbę pasywną zostaną zaliczone osoby zakwalifikowane do rezerwy bez złożenia przysięgi oraz osoby, które złożyły przysięgę, ale nie są zainteresowane służbą w wojsku. Z kolei aktywna służba to formacja, do której dołączą osoby po przeszkoleniu wojskowym i przysiędze wojskowej, które wyraziły chęć takiej służby.

Sedno Sprawy - Konstanty Szułdrzyński