MON: Białoruscy żołnierze grozili otwarciem ognia w kierunku polskich wojskowych

2021-11-04 11:36
MON: Białoruscy żołnierze grozili otwarciem ognia w kierunku polskich wojskowych
Autor: Twitter/MON Zdjęcie poglądowe

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w czwartek, 4 listopada o kolejnej groźnej prowokacji ze strony białoruskiej w rejonie granicy. - Białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy - podaje MON.

Wczoraj doszło do kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy pełniących służbę na granicy. Wojskowi zlokalizowali grupę ok. 250 migrantów w pobliżu ogrodzenia. Pilnujący ich białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak podaje MON, wojskowi nie dali się sprowokować i nie doszło do eskalacji. Zdaniem resortu działania białoruskich żołnierzy wyglądały jak próba eskalowania sytuacji, ale również były próbą ukrycia faktu przejścia na teren RP grupy migrantów.

- Mieliśmy do czynienia z kolejną prowokacją, kolejną próbną nie tylko eskalowania sytuacji na naszej granicy, ale również kolejnym dowodem na głębokie zaangażowanie Białorusinów w proces przepychania migrantów do Polski - ocenił w czwartek w TVP Info rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Podobny incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada. Wówczas również białoruscy żołnierze dopuścili się prowokacji. Tuż po tym zdarzeniu MSZ przekazał w specjalnym komunikacie, że chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został we wtorek wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sedno Sprawy - Jan Grabiec