Straż Graniczna: Ostatniej doby było ponad 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

2021-11-04 9:37
Straż Graniczna: Ostatniej doby było ponad 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Tylko w środę, 3 listopada doszło do 433 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje straż graniczna, wszystkim próbom zapobieżono, ale kryzy migracyjny na wschodniej granicy wcale nie słabnie.

- Od początku kryzysu migracyjnego (sierpień) na pograniczu Polski i Białorusi doszło do ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko wczoraj odnotowaliśmy 433 takie próby. Zatrzymanych zostało 9 osób. Wobec 67 osób wdano postanowienia o opuszczeniu Polski - poinformowała Straż Graniczna na Twitterze.

Wiadomo, że wśród osób zatrzymanych ostatniej doby znalazło się 6 obywateli Iraku, 2 obywateli Syrii i 1 obywatel Turcji.

Przypomnijmy, że od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Stan wyjątkowy ma potrwać do końca listopada. Rzecznik rządu Piotr Muller w programie "Sedno Sprawy" nie wykluczał, że po wygaśnięciu obecnego stanu nadzwyczajnego, rząd przygotuje wniosek o zarządzenie kolejnego stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych.

- Oczywiście muszą być ku temu odpowiednie przesłanki - mówił rzecznik rządu.

Sedno Sprawy - Piotr Muller