Nie będzie kolejnego lockdownu. Minister Niedzielski zdradza plany rządu

2021-10-26 17:32
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Autor: brak danych

Żadnych lockdownów - ani krajowych, ani lokalnych na razie nie przewidujemy - mówi minister zdrowia. Adam Niedzielski podkreślił, że sytuacja pandemiczna jest pod kontrolą, choć wzrosty zakażeń będą większe niż wcześniej planowano.

- Roboczo przyjmujemy, że te dolne przedziały na koniec listopada i początek grudnia, będą z całą pewnością bliżej 10 tys. niż 7 tys., które były pierwotnie w prognozie - tłumaczy minister Niedzielski.

Reakcją rządu na wzrost zakażeń jest zwiększenie liczby miejsc w szpitalach. - Reakcją w tej chwili jest zwiększenie infrastruktury łóżkowej. W tej chwili mamy ponad 5 tys. hospitalizacji realizowanych w ramach blisko 10 tys. łóżek, które w tej chwili są przeznaczone na walkę z Covidem. Te blisko 10 tys. oznacza,że już o blisko 4 tys. zwiększyliśmy od sierpnia tę bazę łóżkową - dodał Niedzielski.

Czytaj także: Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadza dobrowolną zasadniczą służbę wojskową

Minister przyznał też, że póki co nie ma pomysłu, by ponownie wprowadzać lockdown czy chociażby naukę zdalną. - Ta decyzja będziemy ewentualnie analizowali na początku listopada. W tej chwili wszystko dzieje się w tym trybie, w jakim jesteśmy. Chcę powiedzieć, że już przygotowaliśmy kolejną wersję rozporządzenie epidemicznego, gdzie domyślnie przedłużamy te obostrzenia, które są w tej chwili. W tej chwili polityka rządu względem restrykcji jest o wiele bardziej liberalna, niż była w poprzednich falach - dodaje minister.

Od 2 listopada ma być uruchomiona możliwość zapisywania się na trzecią dawkę szczepienia.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski