Nie żyje Jerzy Urban. Miał 89 lat

2022-10-03 12:10
Jerzy Urban nie żyje, zmarł w wieku 89 lat
Autor: AKPA

Jerzy Urban nie żyje. Informację o śmierci dziennikarza i byłego rzecznika rządu PRL przekazał Tygodnik "NIE". Polityk, publicysta, dziennikarz, redaktor naczelny tygodnika "NIE" miał 89 lat.

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi. Pochodził z zasymilowanej żydowskiej rodziny inteligenckiej. Jego ojciec, Jan Urbach, był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Jako dziennikarz zadebiutował w latach 50. Pracował w pismach "Nowa Wieś", "Po Prostu", Życiu Gospodarczym" i "Polityce". Pracując w "Po prostu", poznał Daniela Passenta, wtedy dziennikarza "Sztandaru Młodych". Potem spotkali się w redakcji "Polityki".

W 1990 roku Jerzy Urban założył satyryczne czasopismo "NIE". Tygodnik zajmował się głównie polską sceną polityczną i prezentował materiały krytyczne wobec post-transformacyjnych władz i kościoła katolickiego.

W latach 1981–1989 Jerzy Urban był rzecznikiem prasowym Rady Ministrów PRL. Odpowiadał za misję propagandową PZPR i nadzór urzędu cenzorskiego. Od kwietnia do września 1989 roku był ministrem-członkiem Rady Ministrów oraz przewodniczącym Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".

W życiu prywatnym Urban był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Wiesława Grochola. Po 11 latach małżeństwa para postanowiła się jednak rozwieść. 

Z tego związku Urban ma też jedyne dziecko - córkę Aleksandrę. Kolejną żoną była Karyna Andrzejewska, a trzecią żoną Małgorzata Daniszewska. Urban doczekał się także dwojga wnuków. Mężczyzna był też jednym z najbogatszych Polaków. Wg rankingu tygodnika "Wprost" z 2004 roku jego majątek szacowany był na ponad 120 milionów złotych.