Nowa odsłona programu in vitro: nadzieja dla 1,5 mln par

2024-06-04 9:54
Zagłodził swoje dziecko na śmierć. Karmił je słońcem Przełom w sprawie influncera
Autor: pixabay.com Rosyjski influencer zagłodził swoje dziecko na śmierć (zdj. ilustracyjne)

1 czerwca, w Dniu Dziecka, startuje program leczenia niepłodności metodą in vitro finansowany z budżetu państwa.

To jest program dla wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy chcą mieć dzieci, ale nie mogą doświadczyć rodzicielstwa bez wsparcia medycznego. Kilka dni temu komisja konkursowa wybrała 58 ośrodków, które będą go realizowały - podaje gov.pl 

Program in vitro jest przewidziany na 5 lat, ale będziemy go przedłużać. Przeznaczyliśmy na niego 2,5 mld zł, czyli 500 mln zł rocznie. Zależy nam na tym, aby mogły z niego skorzystać wszystkie pary, które tego potrzebują

- powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna 31 maja br. na konferencji prasowej dotyczącej startu programu in vitro w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego.

Ważną i zapowiadaną nowością w programie in vitro jest onkopłodność.

- Kobiety i mężczyźni, którzy muszą poddać się leczeniu onkologicznemu – wycieńczającemu organizm, czasem powodującemu niepłodność – będą mogli zabezpieczyć płodność na przyszłość - wyjaśniała minister zdrowia.

Program umożliwia zamrożenie komórek, aby móc skorzystać z nich po zakończeniu terapii, i zapewnia pełne dofinansowanie tych procedur. 

- Cieszę się, że mogę o tej radosnej nowinie powiedzieć w obecności pani premier Ewy Kopacz, która była inicjatorką finansowania leczenia niepłodności tą metodą 10 lat temu, a także jest autorką obywatelskiego projektu ustawy, dzięki któremu od jutra możemy ruszyć z programem - podkreśliła minister zdrowia.

Przypomniała przy tym, że dzięki programowi in vitro sprzed 10 lat urodziło się 22 365 dzieci, czyli mniej więcej jedno miasto.  - To jest coś nieprawdopodobnego – oceniła.