Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Przyjęto projekt ustawy

2023-04-06 9:45
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Przyjęto projekt ustawy
Autor: twitter.com/PremierRP

Na tę ustawę czekało wielu. We wtorek (3 kwietnia) rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu wspierającym, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Chcemy wprowadzić świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i dochód. To nawet 3176,88 zł dla tych, którzy mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu.

- usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej. 

Świadczenie wspierające będzie mogło wynieść nawet 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176,88 zł. Będzie skierowane bezpośrednio dla osoby z niepełnosprawnością, bez względu na wiek i osiągany dochód. Nowe przepisy przewidują także możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - podaje portal forsal.pl 

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">💬 Minister <a href="https://twitter.com/MarlenaMalag?ref_src=twsrc%5Etfw">@MarlenaMalag</a>: Wsparcie <a href="https://twitter.com/hashtag/OzN?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#OzN</a> ze strony naszego rządu jest kompleksowe. To ponad 40 mld zł. Nie dodajemy do tego jeszcze nakładów, które są przewidziane w systemie edukacji, to ponad 13 mld zł. Te działania są po to, by OzN mogły prowadzić godne, niezależne życie. <a href="https://t.co/SHHZ20uKEl">pic.twitter.com/SHHZ20uKEl</a></p>&mdash; Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) <a href="https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1643215249053548544?ref_src=twsrc%5Etfw">April 4, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Nowe świadczenie wspierające osoby z niepełnosprawnościami

Przeznaczamy coraz więcej środków dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin – w ciągu 7 lat to wzrost o 21,5 mld zł, czyli prawie 140% - podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Wsłuchujemy się w głos środowiska – w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez tę grupę, zaproponowaliśmy nowe rozwiązanie: świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami, które mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. Co ważne, nie będzie konieczne uzyskanie nowego bądź zmiany już posiadanego orzeczenia- czytamy. 

  • Świadczenie wspierające będzie mogło wynieść nawet 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176,88 zł.
  • Skorzystać z tego rozwiązania będą mogły osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i osiągany dochód. Wsparcie będzie przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia – osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą mogły ją pobierać.