Nowy wariant koronawirusa - Deltakron. WHO ostrzega

2022-03-11 13:55 Róża Perszon
Koronawirus. Raport Ministerstwa Zdrowia
Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne. Koronawirus 11.03.2022 raport Ministerstwa Zdrowia

Naukowcy z Uniwersytetu Cypryjskiego poinformowali kilka tygodni temu, że na Cyprze pojawił się nowy szczep koronawirusa, który wydaje się być hybrydą wariantów Delta i Omikron. Co wiemy o Deltakronie? Czy jest niebezpieczny?

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed nowym wariantem koronawirusa, który rozprzestrzenia się w Europie. To Deltakron - połączenie mutacji Delta oraz Omikronu. Przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano już Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii oraz w USA.

Jak czytany na portalu wylecz.to, kontrowersje rozpoczęły się na Cyprze, obecnie dotkniętym najwyższym wskaźnikiem infekcji COVID-19 w Europie, gdzie lokalny zespół naukowców na Uniwersytecie Cypryjskim stwierdził w zeszłym miesiącu, że odkrył nowy wariant koronawirusa. Naukowcy kierowani przez Leondiosa Kostrikisa, wirusologa i profesora nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim, powiedzieli, że nowy szczep prezentuje sygnatury genetyczne podobne do wariantów Omikron i Delta – stąd zespół badaczy pod kierunkiem Kostrikisa nazwał ten szczep „Deltakron”. O odkryciu poinformował Leondios Kostrikis w trakcie rozmowy w cypryjskiej telewizji Sigma.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że nie ma powodów do paniki. Przypadków zakażeń tym wariantem odnotowano bowiem niewiele. Wirus pojawił się m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii, dwa przypadki zakażenia odnotowano także w USA.

WHO będzie nadal monitorować nową mutację pod kątem "wszelkich zmian w epidemiologii" - kierownik techniczny ds. COVID-19 w WHO Van Kerkhove powiedział podczas środowej konferencji prasowej cytowany przez portal o2.pl 

Nowy wariant Deltakron nie bez powodu wzbudził zainteresowanie mediów – w końcu jest to połączenie dwóch niebezpiecznych wariantów koronawirusa, przy czym każdy z tych wariantów jest znany jako krytycznie szkodliwy. Hybryda wariantu Delta i Omikron oznaczałaby, że szczep ten mógłby być zaraźliwy jak Omikron i dotkliwy jak Delta, tworząc śmiertelną kombinację. Wariant Omicron zawiera mutacje w białku kolczastym, które odgrywają kluczową rolę w infekowaniu ludzkich komórek i „unikają” ochrony poszczepiennej, a wariant Delta poprzez mutacje w swoim genomie znacznie częściej niż inne szczepy skutkuje cięższym przebiegiem choroby.