Ochrona dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie – dalsze prace grupy roboczej
Ministerstwo Cyfryzacji dalej pracuje nad tym, aby wzmocnić ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. W sierpniu i wrześniu br. odbyły się kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Celem dyskusji jest opracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą chronić młodych ludzi przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.
7 sierpnia 2024 r. oraz 18 września 2024 r. odbyły się kolejne spotkania zespołu, które dotyczyły ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie.
Czwarte posiedzenie grupy roboczej
Podczas czwartego posiedzenia grupy, które odbyło się 7 sierpnia br. omówiono m.in kwestie związane z pojęciami prawnymi, które będą podstawą przyszłych regulacji. Dyskutowano o adekwatnych definicjach pojęć takich jak „małoletni”, „treści szkodliwe” oraz „treści pornograficzne”. Przedstawiono również odpowiednie akty prawny Unii Europejskiej oraz regulacje innych państw, które chronią dzieci przed szkodliwymi treściami.
Piąte spotkanie grupy roboczej
18 września br. odbyło się piąte spotkanie grupy, podczas którego omawiano założenia proponowanych rozwiązań legislacyjnych. Wstępnie dyskutowano o kształcie przyszłej regulacji, w tym o zakresie podmiotowym i terytorialnym jej obowiązywania, prawach oraz obowiązkach podmiotów związanych z ochroną małoletnich. Rozważano mechanizmy weryfikacji wieku, procedury egzekwowania przepisów oraz kompetencje organu właściwego.
Polecany artykuł:
Co dalej?
Kolejnym krokiem będzie opracowanie projektu ustawy i przeprowadzenie go zgodnie ze ścieżką legislacyjną. Projekt zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym, co umożliwi każdemu zainteresowanemu zgłoszenie uwag i realny wpływ na tworzone przepisy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami w internecie.