Planujesz wypoczynek nad wodą? GIS opublikował listę w Serwisie Kąpieliskowym

2022-06-07 10:59
Plaża w Uniejowie
Autor: pixabay.com, CC0 fot. jochemy /zdjęcie ilustracyjne

Pewnie wielu z nas coraz poważniej myśli o wypadzie nad morze, jezioro czy zatokę. Żeby nie było niemiłej niespodzianki związanej z zamkniętym kąpieliskiem, stan wody sprawdzić można przez internet. GIS opublikował listę w Serwisie Kąpieliskowym.

Sezon kąpielowy w Polsce rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 30 września. W czasie jego trwania poszczególni organizatorzy mogą otwierać swoje kąpieliska. W zależności od indywidualnych decyzji mogą one być otwarte przez cały sezon albo tylko przez jego część. W uruchomionym w tym roku serwisie są informacje o 679 kąpieliskach.

Woda w miejscach przeznaczonych do kąpieli jest monitorowana pod kątem przekroczenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Badania obejmują też m.in. kontrolę obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne guma i inne.

Na stronie zamieszczona jest mapa z zaznaczonymi kąpieliskami oraz ich wyszukiwarka. Po wybraniu konkretnej lokalizacji wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk, tzn. takich, w których sezon się już rozpoczął, możliwy jest odczyt pełnej informacji. W przypadku pozostałych dostępna jest informacja dotycząca planowanego startu sezonu kąpielowego. Szczegółowy raport pojawi się po jego otwarciu.