Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. O jakich kwotach mowa?

2022-07-11 14:48
Dariusz Martynowicz odchodzi z Małopolskiej Szkoły Gościnności. Nauczyciel Roku przechodzi do Liceum Artes Liberales
Autor: Wokandapix/cc0/pixabay Dariusz Martynowicz został Nauczycielem Roku 2021. Teraz będzie uczył w Liceum Artes Liberales.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek potwierdził, że pensje nauczycieli wzrosną w przyszłym roku szkolnym. Podkreślił, że wszystko jest już ustalone. O jakich kwotach mowa?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był gościem Programu 1. Polskiego Radia. Minister Edukacji i Nauki podczas audycji pytany był o przyszłość polskiego szkolnictwa, w tym o to, jakie zmiany szykują się już od nowego roku szkolnego. Ten rozpocznie się już 1 września 2022 r. W rozmowie Czarnek zapewnił, że wraz z nowym rokiem szkolnym nauczycieli czeka podwyżka wynagrodzenia zasadniczego. Ma ono wzrosnąć o około 20 proc.

Przemysław Czarnek wspomniał również o sytuacji dzieci z Ukrainy. Zaznaczył, że w nadchodzącym roku szkolnym może pojawić się ich więcej. Poinformował, że w minionym roku do polskiego systemu szkolnictwa trafiło ponad 200 000 dzieci - z czego 160 000 do szkół a 40 000 do przedszkoli.

Podwyżka dotyczy jednak wyłącznie nauczycieli początkujących (nauczyciel stażysta, nieposiadający stopnia awansu zawodowego) i od 1 września ich wynagrodzenie minimalne brutto wyniesie 3424 zł. Wynagrodzenie zasadnicze dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych pozostanie bez zmian