Pogoda na weekend. Burze, deszcz i silny wiatr. Gdzie będzie najgorzej?

2022-05-13 13:05
Burza z piorunami w Polsce
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Mapa burzowa 9.06.2022. Sprawdź, gdzie jest burza w Polsce i w Europie. Pioruny i wichury szaleją

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem dla sześciu województw. Jak informuje IMGW północna połowa Europy jest w zasięgu rozległego niżu z głównymi ośrodkami nad Morzem Norweskim i północno-zachodnią Rosją, reszta kontynentu jest w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia.

29 stopni wskazały w środę (11.05) termometry w Słubicach, położonych na granicy z Niemcami. To najwyższa temperatura w naszym kraju od początku tego roku. Na zachodzie powietrze rozgrzało się w tym czasie przeważnie do 27-28 stopni, a na południu do 25-27 stopni. Teraz nadchodzi załamanie pogody. Synoptycy zapowiadają groźne burze z ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Możliwe są nawałnice.

Jak podkreśla portal twojapogoda.pl, nad północne regiony kraju wkroczył już front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Sprowadza on nie tylko chłodniejsze powietrze, ale też przynosi przelotne deszcze i burze, które będą zmierzać na południe kraju.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami - lista województw:

warmińsko-mazurskie,

mazowieckie,

podlaskie,

łódzkie,

pomorskie,

świętokrzyskie,

podkarpackie,

śląskie,

małopolskie w powiatach północnych i centralnych,

lubelskie.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami - lista województw:

lubelskie w powiatach na wschodzie regionu

podkarpackie,

małopolskie w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim.

W kolejnych dniach w prognozach maluje nam się obraz chłodnej północy i ciepłego południa kraju. Okres "Zimnych Ogrodników" i "Zimnej Zośki" będzie chłodny, ale raczej bez przymrozków. 

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na północy i miejscami w centrum przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11 st. C nad morzem, 14 st. C, 15 st. C na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze od 17 st. C do 22 st. C, cieplej na południowym zachodzie do 23 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, nad morzem i w górach w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich.