Pokojowa Nagroda Nobla przyznana! Laureatami dwójka dziennikarzy

2021-10-08 12:09
Pokojowa Nagroda Nobla przyznana! Laureatami dwójka dziennikarzy
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow to laureaci tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski. Dziennikarze zostali nagrodzeni za działania na rzecz ochrony wolności słowa.

Maria Ressa z Filipin i Dmitrij Muratow z Rosji to laureaci Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021. Oboje są dziennikarzami którzy, jak napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski, działają na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju.

Nagroda została dziennikarzom wręczona w Oslo. Na konferencji prasowej przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen podkreślała, że dziennikarze w ostatnim roku wykazali się ogromną odwagą, obnażając nadużycia władz w krajach, w których mieszkają.

- Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach. (...) Udowodniła, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną - powiedziała Reiss-Andersen.

O Dmitriju Muratowie Reiss-Andersen mówiła, że "Nowaja Gazieta, której redaktorem naczelnym jest Muratow opublikowała krytyczne artykuły na temat przemocy policji, korupcji i użycia sił zbrojnych w Rosji. Krytycy gazety odpowiedzieli groźbami. Dwóch dziennikarzy zostało zabitych. Mimo to (...) redaktor naczelny Muratow odmówił podporządkowania gazety".

"Nowaja Gazieta", na której czele stoi Dmitrji Muratow jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji.

Sedno Sprawy - Marcin Horała