Polskie ciasto na europejskim podium! Na liście łącznie pięć łakoci

2022-07-18 12:35

Polaków nie trzeba przekonywać do tego, że nasze ciasta są najlepsze na świecie. Okazuje się, że innych obcokrajowców także! Aż 5 polskich przysmaków znalazło się na liście najlepszych ciast! Zgadniecie które?

Jeden z największych zagranicznych kulinarnych przewodników turystycznych – TasteAtlas opublikował w lipcu listę pięćdziesięciu najlepszych ciast na świecie. Na pierwszym miejscu znalazł się bułgarski czekoladowy przysmak – Torta Garash.

Miejsce drugie to czeski valašský frgál, czyli słodkie okrągłe ciasto z dodatkami i kruszonką na wierzchu. Rosyjski smetannik zajął miejsce trzecie. Tu dochodzimy do najważniejszego punktu, bo tuż za podium, na miejscu czwartym znalazła się polska karpatka. To nie koniec dobrych wieści. W całym zestawieniu opublikowanym przez TasteAtlas figurują jeszcze 4 inne polskie przysmaki. 

Zagraniczne jury zachwycił także sernik, sękacz, marcinek i kremówka. 

Polski sernik wygrał z austriackim topfentore, czyli czekoladowym ciastem z masą serową w środku. Ten przysmak znalazł się dopiero na 27 pozycji. Z polskim sernikiem przegrał również hiszpański zamiennik – zajął 22 miejsce.