Prawie 550 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby

2021-10-18 9:07
Prawie 550 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby
Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Straż graniczna poinformowała, że ostatniej doby doszło do aż 542 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wszystkim próbom zapobieżono, a funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby.

W niedzielę 17.10 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 542 próby jej nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 4 obywatelki Iraku. Od początku tego miesiąca takich prób było już 9,6 tys - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

Dodano, że za pomocnictwo funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 6 cudzoziemców: 2 obywateli Ukrainy oraz obywatel Turcji, Niemiec, Iraku i Libanu.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Jak poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska, od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano ponad 1,1 tys. zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami.

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

Sedno Sprawy - Radosław Fogiel