Premier Morawiecki o migrantach. Będzie wsparcie w ochronie wschodniej granicy?

2021-10-22 20:00
Premier Mateusz Morawiecki
Autor: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Krystian Maj Mateusz Morawiecki dostał prezent od Łukasz Kohuta

Wsparcie europejskich przywódców w ochronie wschodniej granicy Unii Europejskiej - o tym po szczycie w Brukseli mówi premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie europejskich przywódców w ochronie wschodniej granicy Unii Europejskiej - o tym po szczycie w Brukseli mówi premier Mateusz Morawiecki. - Nie prosiłem na Radzie Europejskiej, żeby Unia finansowała bądź refinansowała zaporę ochronną, niektóre inne kraje członkowskie życzyłyby sobie tego i zapewne sprawa jest otwarta - dodaje. - Jest wysoce prawdopodobne, że Rada Europejska będzie rekomendować Komisji Europejskiej dopuszczalność finansowania kolejnych elementów związanych z ochroną granic. Czy to będą elementy infrastruktury czy mobilne elementy - tego nie powiem - tłumaczy premier.

Czytaj także: Związkowcy protestowali przed siedzibą TSUE w Luksemburgu. Domagali się zmiany decyzji w sprawie Turowa

Dla wszystkich jest jasne, że nie ma dziś czegoś takiego na stole jak przymusowa relokacja migrantów - mówił premier. - Nigdy nie słyszałem do tej pory tak daleko idącej zbieżności nas wszystkich co do możliwości zapobiegania nielegalnej migracji i jednocześnie ochrony zewnętrznych granic Unii. Trzy czy cztery lata temu była presja na dystrybucję migrantów. Dzisiaj jest jasne dla wszystkich, że nie ma czegoś takiego na stole jak przymusowa relokacja migrantów - dodaje Morawiecki.

Premier podkreślał, że praca naszych pograniczników jest doceniana w Brukseli.