Prezentacja pierwszego polskiego samolotu F-35

2024-08-29 14:32
Prezentacja pierwszego polskiego samolotu F-35
Autor: gov.pl

„Prezentacja pierwszego polskiego samolotu F-35 to kolejny kamień milowy w transformacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nowoczesne, doskonale wyposażone, wyszkolone i dowodzone wojsko, które wraz z sojusznikami zapewni bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Nie mam wątpliwości, że to wydarzenie ma miejsce w kluczowym momencie, ponieważ sytuacja bezpieczeństwa na świecie drastycznie się zmienia od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wszyscy musimy być gotowi do obrony granic NATO” - powiedział wiceminister Paweł Bejda podczas wizyty w Fort Worth.

28 sierpnia, w Święto Lotnictwa Polskiego, w USA odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego samolotu F -35 zakupionego przez Polskę. W uroczystości udział wziął wiceminister Paweł Bejda, który przewodniczył polskiej delegacji, wiceminister Cezary Tomczyk oraz przedstawiciele kadry dowódczej polskich sił powietrznych.

Polska podpisała umowę na 32 samoloty V generacji F-35 Lightning II. Oprócz samych myśliwców umowa obejmuje także zapasowe silniki, symulatory misji, wsparcie eksploatacji oraz szkolenie pilotów i obsługi naziemnej.

Odnosząc się do zagrożeń bezpieczeństwa i wyzwań, przed jakimi stoi Wojsko Polskie wiceminister Bejda zaznaczył:

„W obliczu naruszeń naszej przestrzeni powietrznej, cyberataków i innych prowokacji musimy przeznaczyć odpowiednie zasoby, aby skutecznie chronić się przed tymi bezpośrednimi zagrożeniami. W ramach naszych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa zobowiązujemy się do wzmacniania obrony granic, koncentrując się na wyzwaniach związanych z nielegalną migracją i wojną hybrydową. Tarcza Wschód stanowi jedną z największych inwestycji w bezpieczeństwo narodowe i obronę granic w powojennej historii Polski. Trwająca transformacja Sił Zbrojnych RP odgrywa kluczową rolę w sprostaniu wspomnianym wyzwaniom. Ciężko pracujemy nad poprawą naszych zdolności we wszystkich domenach – na lądzie, morzu, w powietrzu, w przestrzeni kosmicznej i w cyberprzestrzeni. To nie są tylko słowa. Polska przeznaczając 4% PKB na obronność w 2024 roku, przoduje w NATO w tym zakresie. To nie jest łatwe zadanie biorąc pod uwagę ogólne wydatki budżetowe i gospodarkę wciąż dochodzącą do siebie po wyzwaniach, z którymi mierzyliśmy się w ostatnich latach. Cieszę się jednak, że wydatki na obronność spotykają się z powszechnym poparciem. Te wydatki pozwalają nam realizować ambitny program modernizacji i transformacji SZ RP, którego jeden z efektów Państwo widzą”.

Wiceminister Bejda w swoim wystąpieniu podkreślił dobrą dotychczasową współpracę wojskową pomiędzy Polską a USA, zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i w formacie NATO. Zwrócił także uwagę na konieczność wzmacniania współpracy zbrojeniowej i przemysłowej.

„Chciałbym podkreślić, ze bardzo cenimy Stany Zjednoczone, jako silnego i wiarygodnego sojusznika i naszego głównego partnera w budowaniu zdolności obronnych. Wsparcie, jakie otrzymujemy ma kluczowe znaczenie dla modernizacji naszego uzbrojenia. To partnerstwo zapewnia nam dostęp do najnowszych technologii i szkoleń. Nasze główne wspólne programy modernizacyjne obejmują systemy Patriot i HIMARS, czołgi Abrams, śmigłowce Apache, aerostaty ISR oraz oczywiście F-35. Bez wątpienia współpraca ta przynosi korzyści dla obu stron – Polska ma dostęp do najlepszego możliwego sprzętu wojskowego, a przemysł USA może dalej rozwijać swoją obecność w Europie. Mogłoby to być jeszcze bardziej opłacalne dla nas wszystkich, gdyby amerykańskie firmy zbrojeniowe inwestowały więcej w Polsce. Jako użytkownik amerykańskich flagowych produktów w większości domen, deklaruję, że nie ma ograniczeń dla współpracy wojskowo-technicznej oraz przemysłowej między Polską a USA”

- dodał wiceminister Bejda.