Prezydent Andrzej Duda wciąż nie podpisał rozporządzenia o stanie wyjątkowym. Ma to zrobić jeszcze dzisiaj

2021-09-02 10:39
Prezydent Andrzej Duda wciąż nie podpisał rozporządzenia o stanie wyjątkowym. Ma to zrobić jeszcze dzisiaj
Autor: archiwum serwisu

Stan wyjątkowy w Polsce, a dokładnie w dwóch województwach wydaje się kwestią czasu. Wtorkowe zapowiedzi o tym, że Andrzej Duda podpisze w środę rozporządzenie nie sprawdziły się. Jak się okazało prezydent nie zrobił tego ze względu na obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Podpis pod rozporządzeniem ma zostać złożony dzisiaj.

Prezydent Andrzej Duda podpisze rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego w czwartek. Dlaczego nie zrobił tego wczoraj, jak zapowiadano? Okazało się, że tak doradzali mu jego współpracownicy z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. A dokładniej, doradzono by nie robić tego w dzień 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, bo mogłoby to być źle odebrane przez społeczeństwo. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze i podpis Andrzeja Dudy pod rozporządzeniem odnośnie wprowadzenia stanu wyjątkowego w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim, ma być złożony dzisiaj. Jeżeli tak się stanie zamkniętych zostanie 183 miast i miejscowości – 118 na Podlasiu i 65 na Lubelszczyźnie. Wnioskując ze słów wczorajszej przemowy prezydenta na obchodach w Wieluniu, podpisu możemy być pewni. Co powiedział?

Jak zaznaczył Andrzej Duda w swojej wczorajszej przemowie w Wieluniu podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, Polska odpowiedzialnie chce realizować wszystkie zobowiązania wobec sojuszników: - I te wobec ludzi, którzy z nami współdziałają, współpracują, a których trzeba ratować, ewakuować z trudnych miejsc i te, kiedy wobec naszych europejskich partnerów zobowiązujemy się do strzeżenia granicy Unii Europejskiej - mówił prezydent.

- Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych zachowań. Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych słów. Nie będę tolerował prób destabilizowania naszego kraju. Nie będę tolerował poniżania i prób zastraszania ludzi, którzy Polsce służą, z wielkim oddaniem i wielką odpowiedzialnością - podkreślał Andrzej Duda.

Przypomnijmy, że jeżeli stan wyjątkowy zostanie wprowadzony, to w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim zamkniętych zostanie łącznie 183 miast i miejscowości. Do zamkniętych miejsc będą mogli wjechać jedynie mieszkańcy i osoby, które są z nimi w jakiś sposób związani.

Sedno Sprawy - Krzysztof Bosak