Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" od 26 maja. Co dokładnie zakłada i kto może uzyskać pomoc?

2022-05-26 9:16
Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców - jak dostać? Wniosek, zasady, tarcza antykryzysowa
Autor: pixabay.com Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców - jak dostać? Wniosek, zasady, tarcza antykryzysowa

W czwartek (26 maja) rusza program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Umożliwi on zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego, która zastąpi wkład własny. Jest on skierowany dla osób bez mieszkania i rodzin chcących kupić większe mieszkanie.

Wiele młodych osób z niedowierzaniem spogląda na rosnące ceny. Wzięcie kredytu na własne mieszkanie to często tak dużo kwota, że niewyobrażalna na ten moment. z Pomocą przychodzi rząd, który uruchamia specjalny program, który ma finansowo wspomóc przy kupnie własnych czterech ścian. 

Program Mieszkanie bez wkładu własnego jest skierowany do osób, które nie mają jeszcze własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci.

Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Zawieranie umów z bankami ma ruszyć w piątek 27 maja. Lista banków, w których będzie można starać się o kredyt, będzie dostępna na stronie internetowej BGK w zakładce dotyczącej programu.

Program będzie modyfikowany. Jak poinformowało ministerstwo rozwoju, projekt znowelizowanych przepisów jest już na ostatnim etapie przygotowań. - Pracujemy na tym, by projekt został jak najszybciej przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Zakładamy, że zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r. - przekazało MRiT cytowane przez Polską Agencję Prasową.