Przemysław Czarnek w Sednie Sprawy: co dalej z nowelizacją prawa oświatowego?

2022-02-01 10:12
 Przemysław Czarnek w Sednie Sprawy: Co dalej z Nowelizacją Prawa Oświatowego?
Autor: youtube.com

Kurator będzie mógł zablokować wejście do szkół organizacji pozarządowych, które demoralizują dzieci, mówi Przemysław Czarnek. Minister Edukacji i Nauki podkreśla, że nowe uprawnienia kuratorów będą wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

W poniedziałek wieczorem Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, by omówić kwestię nowelizacji Prawa oświatowego, czyli tzw. "lex Czarnek". We wtorek (1 lutego) od tego tematu rozpoczęło się Sedno Sprawy. Minister był pytany o zdanie prezydenta w tej sprawie.

Pan prezydent nie ma jeszcze ustawy na swoim biurku, nie wiadomo jeszcze w jakiej formie do niego dotrze. Nikt nie oczekiwał od prezydenta żadnych deklaracji 

Zapytany o wątpliwości zarówno prezydenta jak i pierwszej damy odpowiedział, że były dwie. Po pierwsze możliwość odwołania dyrektora, kiedy nie wykonuje zaleceń pokontrolnych organu nadzoru pedagogicznego. "Rozwialiśmy te wątpliwości. Nie ma tu żadnej swobody kuratora. Jeśli dyrektor nie realizuje takich zaleceń, to musi złożyć wyjaśnienia" - dodaje Czarnek. 

Dopiero w momencie, kiedy dalsze działanie nie przynoszą skutku - możliwe jest podjęcie innych kroków. 

Druga wątpliwość miała dotyczyć organizacji pozarządowych. 

Podczas rozmowy poruszono także temat nauki zdalnej i jej ewentualnego skrócenia. Padła zapowiedź ministra, że jeśli będzie taka możliwość skrócimy okres nauki zdalnej, zwłaszcza w województwach gdzie zakończyły się ferie. Jeśli sytuacja na to pozwoli będziemy starali się skrócić naukę zdalną o tydzień, czy dwa tygodnie.

Co ze szczepieniami nauczycieli? Więcej o tym opowiedział Przemysław Czarnek w Sednie Sprawy. 

Sedno Sprawy - Przemysław Czarnek