Rejestracja uchodźców. Ponad 130 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało już numery PESEL

2022-03-21 11:25
PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Ponad 130 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało już numery PESEL
Autor: gdynia.pl

Zgodnie z zapowiedziami, trwają testy systemu rejestracji uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Rejestracja w urzędach gmin i miast ruszyła środę tj. 16 marca 2022r. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział w poniedziałek (21 marca), że ponad 130 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało już numery PESEL.

Osobą, której dzisiaj nadano pierwszy numer PESEL w nowej procedurze dla osób z Ukrainy została pani Oksana ze Starokonstantynowa. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie obywatelom Ukrainy polskich e-usług publicznych takich jak np. e-recepta. Oprócz tego każda z nich będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel - wskazuje minister Janusz Cieszyński.

16 marca urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji, a także ułatwi podjęcie pracy. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy.

W tej chwili nadawanie numeru PESEL bez problemów jest realizowane przez samorząd

- stwierdził wiceszef MSWiA.

Paweł Szefernaker dodał, że ponad 130 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało już numery PESEL.

Należy pamiętać, że wiele osób uciekających przed wojną nie ma ze sobą dokumentów. Jak czytamy na rządowej stronie, dzięki wprowadzeniu danych do rejestru PESEL ich tożsamość zostanie potwierdzona i nie będą musieli czekać na wydanie dokumentów w ukraińskich placówkach konsularnych. Rolę dokumentu tożsamości będzie mogła pełnić aplikacja mObywatel, w której pojawi się nowy moduł, za pomocą którego pełnoletni obywatele Ukrainy będą mogli w Polsce potwierdzać swoją tożsamość. Dokument nazywa się Diia.pl (Дія пл), co jest nawiązaniem do ukraińskiej rządowej aplikacji mobilnej Diia. Diia będzie zawierała imię, nazwisko, PESEL oraz zdjęcie potwierdzone podczas wizyty w urzędzie gminy. – dodaje minister.