Sprawdź, czy Twoje dane są bezpieczne! Powstał specjalny portal

2023-05-31 22:19
Koło: Przekazał oszustom swój login i hasło! Stracił ogromne pieniądze
Autor: pixabay.com Koło: Przekazał oszustom swój login i hasło! Stracił ogromne pieniądze

W związku z upublicznieniem loginów i haseł polskich użytkowników, jednostki odpowiedzialne w Polsce za cyberbezpieczeństwo podjęły natychmiastowe działania, które mają ograniczyć negatywne skutki tej sytuacji. Pojawiła się specjalna strona.

„Udostępniliśmy stronę, która pozwoli łatwo i szybko sprawdzić, czy wyciek obejmuje również nasze dane. Namawiam wszystkich, żeby zalogowali się na www.bezpiecznedane.gov.pl i upewnili się, że ta sytuacja ich nie dotyczy”

– podkreśla Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Dla każdego z nas kluczowa jest informacja czy nasze dane znalazły się wśród udostępnionych. Jak to sprawdzić? Korzystając z prostej w użyciu wyszukiwarki, która od dziś dostępna jest na stronie bezpiecznedane.gov.pl.

„Kluczowy był czas reakcji, dlatego we współpracy z COI przygotowaliśmy wyszukiwarkę, którą oddajemy w ręce użytkowników. Na pewno będziemy rozwijać to narzędzie, bo takie sytuacje jak ta, z którą dziś się mierzymy, będą się niestety powtarzać. Warto też podkreślić, że równolegle do prac nad wyszukiwarką, zespół CERT Polska informował podmioty o wycieku. Wysłane dotychczas powiadomienia dotyczyły ponad 1 mln unikalnych maili i loginów” 

 – mówi Sebastian Kondraszuk, kierownik zespołu CERT Polska.

Jeżeli Twój login pojawił się w wycieku:

1. Użyj programu antywirusowego, żeby sprawdzić bezpieczeństwo swojego komputera. 

2. Korzystając z bezpiecznego komputera, zmień hasła do logowania, których używałeś dotychczas.