Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty? "Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru"

2022-06-17 9:56
Dodatkowe pieniądze
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Inflacja nie odpuszcza. Na horyzoncie kolejne podwyżki. Jaka będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej? Podpowiadamy poniżej.

Podczas środowego (8 czerwca) posiedzenia RPP ogłosiła, że stopa referencyjna znów wzrośnie, tym razem z 5,25 proc. aż do 6 proc. Jak dodaje, wzrost wyniesie 75 punktów bazowych. Jak zaznacza portal Planet.pl, analitycy oceniają, że zmianę w największym stopniu odczują osoby, które wzięły kredyt około półtora roku temu, czyli w czasie najmniejszego WIBOR-u.

Eurostat podał, że w kwietniu inflacja HICP w strefie euro wyniosła 7,4% (po rewizji z pierwotnie raportowanych 7,5%) i utrzymała w się na najwyższym poziomie w przeszło 20-letniej historii europejskiej unii walutowej. Wynik dla całej Unii Europejskiej to 8,1%. Na te zmiany reaguje Europejski Bank Centralny. Stopy procentowe w Unii Europejskiej też idą w górę.

Europejski Bank Centralny wydał oświadczenie, w którym zadeklarowano zmniejszenie inflacji w strefie euro do 2 proc.

Wysoka inflacja jest poważnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Rada Prezesów zadba o to, aby inflacja powróciła do celu 2 proc. w średnim okresie

- cytuje bezprawnik.pl

Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty? "Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru"

Najbliższa podwyżka stóp procentowych spodziewana jest w lipcu. Byłaby to dziesiąta z rzędu taka decyzja rady Polityki Pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru, musi dalej podnosić stopy procentowe - mówi Przemysław Kwiecień. GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku ceny wzrosły o 13,9 procent. Zdaniem głównego ekonomisty X-trade Brokers, nie da się uniknąć jeszcze wyższych rat kredytów.