Straż graniczna: Prawie 500 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

2021-10-14 10:00
Straż graniczna: Prawie 500 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Autor: Twitter/Straż Graniczna

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest napięta. Straż graniczna ostatniej doby odnotowała dokładnie 482 próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. Funkcjonariusze SG zatrzymali też 8 nielegalnych imigrantów oraz osoby, które pomagały w nielegalnym procederze.

- W środę 13.10 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 482 prób jej przekroczenia. Zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów: 6 obywatele Iraku i 2 obywateli Iranu. Pozostałym próbom zapobieżono - poinformowała straż graniczna w czwartek, 14 października.

Straż graniczna poinformowała również, że za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali wczoraj 5 cudzoziemców: 2 obywateli Gruzji, obywatela Ukrainy, obywatela Syrii i obywatela Iraku.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, od początku roku Straż Graniczna udaremniła 18,3 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. miało miejsce w październiku.

Przypomnijmy, że od 2 września w 183 miejscowościach na terenach przygranicznych z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, który na początku października został przedłużony o 60 dni i potrwa do końca listopada.

Dziennie Staż Graniczna odnotowuje około 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Nie brakuje też groźnych incydentów takich jak prowokacje ze strony białoruskich służb, czy próby siłowego sforsowania infrastruktury granicznej.

Sedno Sprawy - Joanna Mucha