Susza w Polsce. Gminy zakazują podlewania ogródków

2022-06-28 13:18
Susza
Autor: pixabay.com

W ponad 20 miejscach w Polsce obowiązują ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej - informują Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wody Polskie. W prawie stu gminach w Polsce zakazano lub zaapelowano o oszczędność wody.

Termometry w wielu miejscach Polski pokazują temperatury znacznie powyżej 30 stopni Celsjusza. Urlopowicze mają powody do radości, ale sytuacja jest dramatyczna. Władze niektórych gmin wystosowały apele o oszczędność wody, a gdzieniegdzie zakazy używania wody w celach innych niż bytowych.

W związku z falą upałów i znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej z sieci wodociągowych, w celu uniknięcia przerw w dostawie wody zakład komunalny w Rytwianach wprowadza zakaz wykorzystywania wody pobieranej z sieci wodociągowych do innych celów niż socjalno-bytowe, tj. podlewania trawników, ogródków, upraw, napełniania basenów

- czytamy na stronie gminy Rytwiany, na Podkarpaciu.

Według mapy sporządzonej przez autorów bloga Świat Wody, podobne zakazy lub apele związane z oszczędzaniem wody w poniedziałek wieczorem obowiązywały w kilkudziesięciu gminach na terenie całej Polski.

Wraz z początkiem lipca zrobi się nieco chłodniej Jak wynika z prognozy portalu twojapogoda.pl cytowanej przez SE.pl, w lipcu 2022 upały nie będą tak uciążliwe, jak pod koniec czerwca. Nawet jeśli temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza, to szybko będą redukowane przez masy chłodnego powietrza oraz częstsze niż w czerwcu opady deszczu.