Tropikalne noce w Polsce. IMGW ogłosił czerwony alert pogodowy

2022-07-20 8:41
Upał w Bydgoszczy
Autor: Peyesces/CC0/pixabay.com

O nocy tropikalnej mówimy wówczas, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 st. C. Jest to nieczęste zjawisko w Polsce. Przy okazji upałów, które do nas docierają, noce będą równie gorące. Pierwsza z nich będzie miała miejsce z 20 na 21lipca!

W ciągu najbliższych dni temperatura powietrza prawie w całym kraju przekroczy 30 stopni Celsjusza. Jak podał PAP synoptyk IMGW Mateusz Barczyk, na zachodzie Polski spodziewać możemy się tzw. nocy tropikalne z temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza.

Tak wysokie temperatury nocą mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak podaje Onet.pl, zamiast nocnej regeneracji, nasz organizm cały czas jest narażony na bardzo wysoką temperaturę, która uniemożliwia skuteczny odpoczynek. Może to spowodować niewyspanie się, osłabienie i złe samopoczucie. Jeżeli w czasie fal upałów pojawiają się noce tropikalne, znacząco podnoszą one ryzyko występowania komplikacji zdrowotnych.

Jak przekazał PAP Mateusz Barczyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w środę 20 lipca ponad 30-stopniowy upał obejmie swym zasięgiem prawie całą Polskę.

Najwyższa temperatura prognozowana jest dla Zielonej Góry i Leszna, a szerzej dla ziemi lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska. Tam spodziewanych jest 37 stopni Celsjusza.

Najchłodniej będzie w Suwałkach. Tam spodziewane są 23 stopnie Celsjusza. W środę 20 lipca wiatr będzie słaby, do umiarkowanego, bez konkretnego kierunku. Według prognozy synoptyka IMGW w ciągu dnia nie powinny wystąpić jakiekolwiek zjawiska atmosferyczne. Podobnie będzie w nocy ze środy na czwartek.