Truskawka polska czy zagraniczna? Czy łatwo je rozpoznać?

2022-05-20 13:42
Truskawki
Autor: pasja1000 / CC0 / pixabay.com

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział interwencję do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i UOKiK w sprawie importowanych truskawek, które sprzedawane są jako polskie. Okazuje się, że wiele sklepów nas oszukuje. Czy potrafimy zatem rozpoznać polskie owoce?

Niestety okazuje się, że sklepy wiedzą, iż Polacy wolą truskawki z Polski, niż te importowane z zagranicy i ten fakt wykorzystują. W rezultacie, mimo tego iż na opakowaniu napisane jest, że owoc pochodzi z Polski, pochodzić stąd nie musi.

Jak podkreśla portal zyciestolicy.pl, bywa, że truskawki z południa Europy są przesypywane z plastikowych opakowań do naszych tradycyjnych łubianek. A jeżeli uważamy, że truskawki kupowane u lokalnych handlarzy - zamiast w dużych marketach - to z pewnością dobry wybór i w tym przypadku nie ma mowy o oszustwie - też jesteśmy w błędzie. Polscy plantatorzy coraz częściej podpisują umowy nawet z dużymi sieciami handlowymi.

Jak więc rozpoznać polską truskawkę? Jak podaje portal stronazdrowia.pl, warto wybierać sztuki dojrzałe i zwracać uwagę na następujące cechy:

  • zapach – powinien być intensywny, a najbardziej przy szypułce,
  • kształt – polskie truskawki mają kształt stożkowaty lub sercowaty,
  • kolor – jest jasnoczerwony, a delikatna skórka – błyszcząca,
  • wygląd szypułki – to właśnie zielona część bez ogonka mówi najwięcej o świeżości truskawki! Szypułka powinna być świeża, sztywna i w soczyście zielonym kolorze, a przy tym delikatnie odstawać od owocu.
  • konsystencja – krajowe owoce są soczyste i średnio jędrne,
  • smak – mają typowy, lekko poziomkowy i kwaskowaty.

Polskie truskawki i ogólnie te uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego uznaje się za wyjątkowo smaczne. W okresie wiosennym pochodzą ze szklarni, ale mają smak tych z pola. Są dostarczane do sprzedaży w ciągu doby, więc można liczyć na ich świeżość.