Uczniowie wracają do szkół. Ten rok szkolny będzie jednak nieco inny

2022-09-01 7:30
szkoła
Autor: pixabay.com

Rok szkolny 2022/23 dzieci rozpoczną już za kilka chwil. Czas po raz kolejny przywitać się z rówieśnikami i nauczycielami. Jak zmieni się ten rok szkolny i co nowego czeka najmłodszych w szkolnych ławkach?

Uczniowie wypoczęci i pełni energii wracają do szkoły, by zdobyć nową wiedzę, a także spotkać się ze znajomymi. Dwa miesiące wakacji to dla wielu z nich zdecydowanie za krótko, toteż wiele osób wertuje kartki kalendarza w poszukiwaniu dni wolnych od zajęć. Ten szkolny będzie zdecydowanie czasem wyzwań i nowych doświadczeń i to z kilku powodów.

Nauka strzelania, a także przedmiot HiT pojawią się w planie lekcji. Uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości i ósmoklasisty zmierzą się z zupełnie nową formułą. Jak będzie wyglądać szkoła 2022/23? Wiadomo też, że trudniej będzie uzyskać zwolnienie z wychowania fizycznego. Teraz, by je dostać musi zostać wystawione przez lekarza specjalistę, a nie rodzinnego.

W nowym roku szkolnym 2022/23 dni wolnych od zajęć szkolnych wypada całkiem sporo. Oczywiście nie mówimy tu tylko o weekendach, tylko innych - dodatkowych dniach bez szkoły. Kiedy uczniowie mogą liczyć na pierwsze dni wolne?

Jak podaje portal e-dziecko, najbliższa okazja nadarzy się już w październiku. Ma to związek z przypadającym na dzień 14 października świętem Edukacji Narodowej - zwykle, decyzją dyrektora jest to dzień bez zajęć szkolnych.

Na pierwszy długi weekend trzeba trochę poczekać - do listopada. Święto Niepodległości przypada w piątek, zatem przed uczniami trzy wolne dni. 

Inne dni wolne w roku 2022/23 przedstawiają się następująco:

  • 23 - 31 grudnia 2022 - świąteczna przerwa, 
  • 16 stycznia 2022 - 26 lutego 2023 - ferie zimowe (trwają 2 tygodnie, a ich termin różni się, w zależności od województwa),
  • 6 - 11 kwietnia 2023 - wiosenna przerwa świąteczna,
  • 24 czerwca - 31 sierpnia 2023 - wakacje.