Uwaga na oszustów. Tym razem próbują wykraść wrażliwe dane z komputera

2022-09-02 14:40
Dwie mieszanki regionu leszczyńskiego straciły 100 tys. złotych! Oszuści wyczyścili im konta
Autor: pixabay.com

Oszuści wysyłają maile, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Dzięki temu mogą wejść w posiadanie wrażliwych danych z komputera. Przed własnie takim sposobem wykradania naszych danych ostrzega CERT Polska. Jak nie dać się nabrać?

CERT Polska ostrzega przed najnowszą kampanią malspamową, której celem jest zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem z rodziny Agent Tesla. Na facebookowym profilu zespołu pojawił się ważny komunikat.

Oszuści tym razem próbują wykraść wrażliwe dane z komputera, wysyłając maile, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń adresatów, a są zdolne do zainfekowania komputera. W wiadomości e-mail znajduje się załącznik, w formie pliku IMG, z rzekomym rysunkiem technicznym. Ten niepozorny załącznik w rzeczywistości zawiera plik CHM. Po jego uruchomieniu na komputerze rozpoczyna się instalacja złośliwego oprogramowania, które jest zdolne wykraść wrażliwe dane. 

Co zrobić czy otrzymamy taką wiadomość?

W razie jakichkolwiek podejrzeń, należy skontaktować się ze specjalistami za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl. Można także wysyłać wiadomości SMS pod numer telefonu 799-448-084. Warto zapamiętać ten numer i korzystać z niego zawsze wtedy, gdy podejrzewamy, że staliśmy się celem cyberprzestępcy