Uwaga na podstępne SMS-y. Oszuści znaleźli nowy sposób

2022-02-17 15:52 Róża Perszon
Telefon
Autor: pixabay.com Telefon

Pojawiła się nowa odsłona oszustwa na blika. Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed wiadomościami SMS od oszustów z informacją o zwrocie środków.

Zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa w branży finansowej CSIRT KNF ostrzega w czwartek przed nową odsłoną dobrze już znanego oszustwa wykorzystującego szybkie płatności aplikacją Blik.

Eksperci cytowani przez polskatimes.pl, informują, że tym razem przestępcy rozsyłają na telefony wiadomości tekstowe SMS zawierające komunikat o rzekomej kwocie, która oczekuje na zwrot. SMS może mieć postać: "Po uplywie 12 godzin srodki zostana zwrocone do nadawcy". W SMS-ie oszuści zamieszczają link, który prowadzi do fałszywego panelu logowania. Wpisanie tam danych może spowodować, że przestępcy uzyskają dostęp do naszego konta bankowego.

Na kolejnej stronie oszuści pytają o numer telefonu, a następnie namawiają do wpisania danych do logowania. Oczywiście domena ta jest fałszywa i nie ma nic wspólnego z naszą stroną bankową. Właśnie w ten sposób pieniądze zamiast pojawić się na naszym koncie, znikają z niego. Pamiętajmy, wszelkie próby oszustwa warto zgłaszać do odpowiednich służb.

"Bądźcie czujni" - zaapelował zespół cyberbezpieczeństwa.

CSIRT KNF - co to jest?

CSIRT KNF to zespół specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, który działa przy Komisji Nadzoru Finansowego. Zespół został utworzony przez KNF w celu prowadzenia koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego, m.in. w bankach. Głównym celem działań zespołu CSIRT KNF jest przyjmowanie zgłoszeń o incydentach poważnych, wsparcie w obsłudze tych incydentów oraz analizowanie incydentów poważnych, wyszukiwanie powiązań pomiędzy incydentami oraz opracowywanie wniosków z obsługi incydentu. CSIRT KNF zajmuje się tylko incydentami naruszającymi bezpieczeństwo w sektorze finansowym.